CP Standart Gıda Genel Merkezi Önünde Basın Açıklaması

CP Standart Gıda Genel Merkezi Önünde Basın Açıklaması

Sendikamız iki buçuk yıldır C.P Gıdanın beyaz et ve yem fabrikalarında sendikal bir örgütlenme çalışması yürütmektedir. Örgütlenme çalışmalarımız sırasında CP işverenliğinin sendikal örgütlenmeyi kırma maksatlı olarak inandırıcı olmayan sebeplerle üyelerimizi işten çıkarmış, bununla da yetinmeyerek ikna odalarında üyelerimizin e-devlet şifrelerini isteyerek sendikadan istifaya zorlamışlardır.


CP Standard Gıda yetkililerinin bu hukuksuz uygulamalarına dur demek için Genel Başkan Yardımcımız Emin Sürücü, İstanbul’da kurulu CP Standart Gıda Genel Merkezi önünde yaptığı basın açıklaması ile CP yetkililerinin tutumunu protesto ederek mobbinge son verilmesini, atılan işçilerin geri alınmasını ve sendikal hakların tanınmasını istedi.

04 Aralık 2017 Pazartesi günü yapılan basın açıklamasına Genel Başkan Yardımcımız Emin Sürücü, Teşkilatımız Şube Başkanları ve Şube Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Örgütlenme Daire Başkanımız, Örgütlenme Uzmanımız, üyelerimiz ve basın mensupları katıldı.

CP Genel Merkezi önündeki eylem yapan üyemiz işçiler, Sendika Hakkımız Söke Söke Alırız, Direne Direne Kazanacağız, Gemileri Yaktık Geri Dönüş Yok, CP Şaşırma Sabrımızı Taşırma ve İş Ekmek Yoksa Barış Da Yok, Baskılar Bizi Yıldıramaz, CP işçisi yalnız değildir, Sendika hakkımız engellenemez, İnadına sendika inadına Hak-İş sloganlarını attı. Açıklamanın ardından CP Genel Merkezi önüne siyah çelenk bırakan işçiler şirket yönetimine sarı kart gösterdiler.

Basın Bürosu

Basın Açıklamasının tamamı aşağıdadır

BASINA VE KAMUOYUNA

HEPİNİZİN BİLDİĞİ GİBİ C.P STANDART GIDA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, DÜNYANIN BİRÇOK ÜLKESİNDE YATIRIMI OLAN ULUSLARARASI BİR İŞLETMEDİR.
HAK İŞ KONFEDARASYONU’NA BAĞLI ÖZ GIDA-İŞ SENDİKAMIZ YAKLAŞIK İKİ BUÇUK YILDIR C.P GIDANIN BEYAZ ET VE YEM FABRİKALARINDA SENDİKAL BİR ÖRGÜTLENME ÇALIŞMASI YÜRÜTMEKTEDİR. BU SÜRE İÇERİSİNDE SORUMLU SENDİKACILIK ANLAYIŞIMIZ VE İLKELERİMİZ GEREĞİ TARAFLARIN HUKUKUNA AZAMİ DİKKAT EDEREK C.P GIDA İŞVERENİNİ, İŞYERLERİNİ VE YÖNETİCİLERİNİ İNCİTMEDEN FAKAT ÜYELERİMİZİN DE HAK VE MENFAATİNİ KORUYUP, KOLLAYARAK SÜRECİN SONUNA GELMEYE ÇALIŞTIĞIMIZ BİR YOL TAKİP EDİLMİŞTİR.

BU SÜRE ZARFINDA ZAMAN ZAMAN ÜYELERİMİZİN HUKUKUNA TERS OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ UYGULAMALAR YAPILMIŞ HATTA BAZI ÜYELERİMİZİN İŞ AKİDLERİ TAMAMEN SENDİKAL ÖRGÜTLENMEYİ KIRMA MAKSATLI OLARAK YAPILDIĞINI DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ, İNANDIRICI OLMAYAN SEBEPLER İLE FESHEDİLMİŞTİR. GAYET TABİİDİR Kİ ÜYELERİMİZE YAPILMAMASI GEREKEN UYGULAMALAR İLE KARŞILAŞILDIĞINDA HUKUKİ ÇERÇEVEDE YASAL YOLLARA BAŞVURULMUŞ, SONUNA KADAR SENDİKAMIZ TARAFINDAN DA TAKİP EDİLMİŞTİR. BİTMİŞ VEYA HALEN DEVAM EDEN VE YENİ BAŞLATTIĞIMIZ DAVALARIMIZDA MEVCUTTUR.

YİNE BU SÜRE ZARFINDA C.P GIDA ÜST YÖNETİMİ İLE BİRKAÇ KEZ TELEFONLA GÖRÜŞÜLMÜŞ VEYA GEREK GÖRÜLDÜĞÜNDE SENDİKAMIZ YETKİLİLERİ VE C.P GIDA YÖNETİCİLERİ BİRARAYA GELİNEREK ÇEŞİTLİ GÖRÜŞ ALIŞVERİŞLERİMİZ OLMUŞTUR.

İŞÇİ, İŞVEREN VE SENDİKA ÇALIŞMA HAYATININ ÜÇ BİLEŞENİDİR.
VERİMLİ VE KALİTELİ ÜRETİM, BARIŞ VE HUZUR ORTAMINDA ÇALIŞMAK, DÜNYA STANDARTLARINDA SAYGIN BİR KURULUŞ OLMAK; BU ÜÇ BİLEŞENİN BİRBİRİNE KARŞI HOŞGÖRÜ VE ANLAYIŞI, BİRBİRLERİNİN HUKUKLARINA KARŞILIKLI GÖSTERDİKLERİ SAYGI İLE DOĞRU ORANTILIDIR.

SENDİKAL ÖRGÜTLENME SÜRECİNİN SONUNA GELİNİP, ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞINA ÇOĞUNLUK TESPİTİ VE YETKİ İÇİN MÜRACAATTA BULUNDUĞUMUZ BU GÜNLERDE, C.P GIDAYA ASLA YAKIŞTIRAMADIĞIMIZ GELİŞMELER YAŞANMAKTADIR. BAZI İŞLETMELERDEKİ YÖNETİCİLER İŞYERLERİNDEKİ SENDİKAMIZA ÜYE ARKADAŞLARIMIZI BİREBİR ODALARA ÇEKİP, E-DEVLET ŞİFRELERİNİ İSTEMEKTE VE ARKADAŞLARIMIZI SENDİKADAN İSTİFA ETMEYE ZORLAMAKTADIRLAR.

BUNUDA İSTANBUL C.P GENEL MERKEZİNDEN YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI VE CEO HASAN YENİCE’NİN ADIYLA YAPMALARI SENDİKA OLARAK BİZLERİN ASLA İHTİMAL VERMEK İSTEMEDİĞİ BİRŞEYDİR.

BAHSETTİĞİMİZ BU HUKUKSUZLUĞUN TAMAMI GEREK SESLİ GEREK GÖRSEL KAYITLARIMIZ VE ŞAHİTLİĞİMİZ ALTINDADIR. BU HUKUKSUZLUK VE BUNLARI YAPAN YÖNETİCİLER İLE İLGİLİ YASAL YOLLARA GEREKLİ MÜRACAATLAR YAPILMIŞTIR.

C.P GIDA GİBİ DÜNYA DEVİ BİR ŞİRKETİN YEREL YÖNETİCİSİNİN C.P GIDANIN GENEL VİZYONUNA VE MİSYONUNA UYMAYAN HAREKET VE SÖYLEMLER YAPMASI; ÜSTELİK HUKUKA, ANAYASAYA VE YASALARA AYKIRI DAVRANMASI VE BUNUDA YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI HASAN YENİCE’NİN ADINI KULLANARAK YAPIYOR OLMASI SON DERECE VAHİM BİR DAVRANIŞTIR.

ÜYELERİMİZİN MARUZ KALDIĞI VE TESPİT ETTİĞİMİZ BU UYGULAMALAR İÇİN YASAL YOLLARA BAŞVURMAK SENDİKA OLARAK BİZİM GÖREVİMİZ, ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERİNİN ADINI KULLANARAK BU HUKUKSUZ VE HASMANE UYGULAMALARA CÜRET GÖSTEREN YÖNETİCİLERE GEREKENİ YAPMAK İSE C.P GIDA YÖNETİMİNİN GÖREVİDİR.

ÖZ GIDA-İŞ SENDİKASI OLARAK C.P GIDA İŞYERİ İLE ÇOK UZUN YILLAR SÜRDÜRMEYİ PLANLADIĞIMIZ BİRLİK, BERABERLİK VE HUZUR ORTAMINA DAHA YOLUN BAŞINDA DİNAMİT KOYMAYA KALKAN BU YÖNETİCİLER C.P GIDAYA YAKIŞMAMAKTADIR.

ŞU İYİ ANLAŞILMALI VE BİLİNMELİDİR Kİ,

BİZİM GÖZÜMÜZDE C.P GIDA ÖRGÜTLÜ OLDUĞUMUZ YÜZLERCE İŞYERİNDEN BİRİSİDİR. C.P GIDA ÇALIŞANLARI DA BİNLERCE ÜYEMİZ GİBİ BİZİM GÖZETİMİMİZ VE BİZİM SORUMLULUĞUMUZ ALTINDADIR.

GIDA İŞ KOLUNUN EN BÜYÜK SENDİKASI OLAN ÖZ GIDA-İŞ SENDİKAMIZIN EMEK MÜCADELESİ İÇİNDE DURUŞU DA, YERİ DE, TAVRI BELLİDİR.

GEÇEN BUNCA ZAMANDAN VE GÖSTERDİĞİMİZ BUNCA İYİ NİYETTEN SONRA HALA SENDİKAMIZI SINAMAYA ÇALIŞAN YÖNETİCİLER OLUR, HALA SENDİKAMIZI VE SABRIMIZI TEST ETMEK İSTEYEN DAVRANIŞ VE HAREKETLER İÇİNE GİRİLİRSE HAKKIMIZI SADECE MAHKEME KORİDORLARINDA ARAMAMIZI BİZDEN KİMSE BEKLEYEMEZ!

BU SEBEPLE BU GÜNDEN SONRA C.P GIDA İŞVERENİNİ SAĞDUYULU OLMAYA, HUKUKA VE YASALARA SAYGILI DAVRANMAYA VE C.P GIDA KÜLTÜRÜNDE VAR OLAN SENDİKAL ÖRGÜTLENME HAKKINA SAYGILI OLMAYA DAVET EDİYORUZ.
HİÇ DÜŞÜNMEK DAHİ İSTEMESEK DE AKSİ TAKDİRDE,

BAŞTA C.P GIDANIN İSTANBUL GENEL MERKEZİ OLMAK ÜZERE TÜRKİYEDE FAALİYET GÖSTERDİKLERİ TÜM İŞLETMELERİN ÖNÜNDE DERHAL EYLEM BAŞLATILACAKTIR. HAK-İŞ KONFEDERASYONUMUZ İLE BİRLİKTE ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI VE HÜKÜMET NEZDİNDE ÜYELERİMİZİN HAK VE HUKUKUNU KORUMAK ADINA HER TÜRLÜ GİRİŞİM YAPILACAKTIR.

YEREL VE ULUSAL BASINDA, GÖRSEL VE YAZILI OLARAK C.P GIDADA YAŞANANLAR KAMUOYU İLE PAYLAŞILICAKTIR.

BU MÜCADELE SADECE TÜRKİYE İLE SINIRLI KALMAYACAK, ÜYESİ OLDUĞUMUZ ULUSLARARASI SENDİKALAR İLE YAPILACAK DAYANIŞMAYLA C.P GIDADA ANAYASAL HAKLARA KARŞI TAKINILAN TAVIR EN YÜKSEK PERDEDEN ANLATILACAKTIR.

BASINA VE KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYRULUR.