Binlerce kişiyi ilgilendiren ÇAYKUR toplu iş sözleşmesinde mutlu son

Binlerce kişiyi ilgilendiren ÇAYKUR toplu iş sözleşmesinde mutlu son

Çaykur Genel Müdürlüğü adına Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) ile sendikamız Öz Gıda İş arasında bir süredir devam eden 1 Ocak 2021 – 31 Aralık 2022 yürürlük süreli 5. Dönem Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri 1 Ekim 2021 tarihinde anlaşmayla sonuçlandı.

Sendikamız Genel Merkezi toplantı salonunda gerçekleşen imza törenine, Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Genel Başkanı Mehmet Şahin’in Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim’in yanı sıra Genel Müdür Yardımcıları Erdinç Hatinoğlu, Turgay Turna, TÜHİS Genel Sekreter Yardımcısı Şerafettin Güler, Genel Başkan Yardımcılarımız Halil Çukutli, Tevfik Ali Hançeroğlu, Sultan Murat Karadağ, Çaykur Personel Daire Başkanı Kamil İpek, Hukuk Müşaviri Dilaver Demir, İşçi işveren Şube Müdürü İhsan Kabil, Tühis Uzmanları Ahmet Sarıkaya, Fahriye Arıkan, Doğu Karadeniz Rize Şube Başkanımız Hasan Fehmi Bursalı, Şube Başkan Yardımcıları Orhan Topaloğlu, Necdet Hacıosmanoğlu, Fatih Kandemir ve Eğitim ve Mevzuat Daire Başkanımız Mustafa Erdoğan katılım sağladı.

TİS imza töreninde konuşan Genel Başkanımız Mehmet Şahin, sözleşme için hem Çaykur hem de sendika tarafının yoğun bir mesai harcadığını, uzun müzakereler sonucunda sözleşmeyi imzaladıklarını anlattı.

Şahin “Müzakereler uzun sürdü ama el sıkışacak ve kucaklaşacak noktaya geldik”
Şahin, “her türlü spekülasyondan uzak, iki tarafın da haklı sebepleri çerçevesinde sürdürülen müzakerelerin normal süreci biraz uzadı. Ama nihayetinde el sıkışacak ve kucaklaşacak noktaya geldik. Böylelikle çalışma barışımız açısından da önemli bir imzayı daha geride bırakmış olduk. Çalışanlarımızın alın terine, emeğine, başarısına yakışır bir sözleşme imzalayabilmek için gereken adımları atmakta tereddüt etmedik, bugüne kadar ve bunda sonra da etmeyeceğiz. Çaykur ailesi adına sevinçliyiz” diye konuştu.

Konuşmasının devamında sözleşmenin her iki taraf için hayırlı olmasını dileyen Şahin, sözleşme müzakereleri boyunca yapıcı ve uzlaşmacı tavırlarından dolayı TÜHİS ve Çaykur yönetimine teşekkür etti.

Alim “Sözleşmeyi imza altına aldığımız için oldukça memnunuz”
Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim ise Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin ortak memnuniyet paydasında sona erdirip, imzalanmasından duyduğu memnuniyeti diye getirdi.
Sözleşmenin hayırlı olmasını dileyen Alim,"10 bin 250 kişiyi ilgilendiren bir sözleşme. Uzun istişareler ve çalışmalar sonucu, bugün uzlaşmayla sonuçlanan Çaykur çalışanlarımızın motivasyon ve kurum aidiyetini artıracak bu önemli sözleşmeyi imza altına aldığımız için oldukça memnunuz. Ortak mutabakata varılabilmesi için büyük gayret sarf eden ve tüm görüşmeleri karşılıklı empati ile yürüten TÜHİS, Sendika ve Çaykur yönetimine şükranlarımı sunuyorum” İfadelerini kullandı.

Güler, “Sözleşme ülkemize ve çalışan işçilerimize inşallah hayırlar getirir”
TÜHİS Genel Sekreter Yardımcısı Şerafettin Güler de, “Karşılıklı anlayış içerisinde işyerinin verimli bir şekilde faaliyetlerinin yürütülmesi anlayışıyla yeni bir toplu iş sözleşmesi imza töreni için bir araya gelmiş bulunmaktayız. İnşallah yapılan sözleşme öncelikle Çaykur’umuza, ülkemize, çalışan işçilerimize ve sendikamıza hayır getirir. Ben hayırlı olması dileğiyle emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından sözleşme, Genel Başkanımız Mehmet Şahin, TÜHİS Genel Sekreter Yardımcısı Şerafettin Güler ve Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, Genel Başkan Yardımcılarımız  Halil Çukutli, Tevfik Ali Hançeroğlu, Sultan Murat Karadağ ve Doğu Karadeniz Rize Şube Yöneticilerimiz tarafından imza altına alındı.

Basın Bürosu
Yayımlanma Tarihi: 1 Ekim 2021 Cuma