ÇAYKUR toplu iş sözleşmesinde imzalar atıldı

ÇAYKUR toplu iş sözleşmesinde imzalar atıldı

Çaykur ile Öz İş Sendikası arasında bir süredir devam eden 4. Dönem Toplu İş sözleşmesi (TİS) görüşmeleri 8 Ekim 2019 tarihinde anlaşmayla sonuçlandı.

Ankara’daki Kamu İş toplantı salonunda gerçekleşen imza törenine, Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Genel Başkanı Mehmet Şahin, Kamu İş Genel Sekreteri Erhan Polat ve Çaykur Genel Müdürü Vekili Yusuf Ziya Alim’in yanı sıra Genel Başkan Yardımcımız Tevfik Ali Hançeroğlu, Çaykur Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Pınarbaş, Kamu İş İktisat Müşaviri Hasan Karslı, Baş Uzman Kutluhan Eroğlu, Uzman Fahriye Arıkan, Doğu Karadeniz Rize Şube Başkanımız Hasan Fehmi Bursalı, Şube Başkan Yardımcıları Orhan Topaloğlu, Necdet Hacıosmanoğlu, Fatih Kandemir, Hüseyin Avni Günay, Çaykur Personel Daire Başkanı Kamil İpek, Şube Müdürü Enes Sarı, Hukuk Müşaviri Av. Dilaver Demir, Öz Gıda İş Hukuk Müşaviri Av.Emre Barış ve Uzmanımız Zeynep Vildan Gündoğan katıldı.    

Genel Başkanımız Mehmet Şahin, sözleşme için yapılan imza töreninde, Çaykur ile sendikamız arasında imzalanan yaklaşık 10 bin 300 işçiyi kapsayan 4. Dönem Toplu İş Sözleşmesinin hayırlı uğurlu olmasını diledi. Uzun müzakereler sonucunda Toplu İş Sözleşmesinin imzalanmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Şahin, sözleşme müzakereleri boyunca emeği geçen herkese teşekkür etti.

Polat, “2020 yılında ek protokol ile eksik kalan yerler tamamlanacak”
Kamu İş Genel Sekreteri Erhan Polat da, “Sözleşmemizde istekleriniz doğrultusunda birkaç düzenleme yaptık. Belki arzu ettiğimiz gibi olmadı ama iki ay sonra 2020’den geçerli olmak üzere düzenlenecek ek protokol ile eksik kalan yerleri tamamlayarak daha güzel hale getireceğiz. Bunun için elbirliği ile çalışacağız, gayret edeceğiz, arzu ettiğimiz sonucu da alacağız. İnşallah yapılan sözleşme öncelikle Çaykur’umuza, ülkemize, çalışan işçilerimize ve sendikamıza hayır getirir. Ben hayırlı olması dileğiyle emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Alim, “Farkları en kısa zaman ödemeyi planlıyoruz”
Çaykur Genel Müdürü Vekili Yusuf Ziya Alim, uzun süren bir çalışmanın sonucunda sözleşmenin imzalandığına dikkat çekerek, “yapabileceğimiz çalışmanın en iyisini yapmaya çalıştık” dedi.

Ayrıca 2020 yılında artı kazanımların olduğu ayrı ek bir protokolün olacağını da belirten Alim, “Gündemimizde farkların en erken zamanda verilmesi var. Kredi çekmeden, faize bulaşmadan kurumumuzun satışlarından dönecek olan öz sermayesi ile ödemek kaydıyla yaklaşık 20 milyon tutarında olan fark ödemelerini en kısa zamanda bitirmeyi hedefliyoruz. Sözleşmemizin hepimize ve çalışanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından sözleşme, Genel Başkanımız Mehmet Şahin, Kamu İş Genel Sekreteri Erhan Polat, Çaykur Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim, Genel Başkan Yardımcımız Tevfik Ali Hançeroğlu ve Doğu Karadeniz Rize Şube Yöneticilerimiz tarafından imza altına alındı.

Basın Bürosu