Unilever, Yeni Zelanda'da haftada dört gün çalışma modelini test edecek

Unilever, Yeni Zelanda'da haftada dört gün çalışma modelini test edecek

Unilever şirketi, Yeni Zelanda'da haftada dört gün çalışma sisteminin test edileceğini duyurdu. Şirketten yapılan açıklamada, çalışanların maaşlarını beş gün üzerinden almaya devam edecekleri belirtildi.

Dünyanın en büyük gıda ve tüketim ürünleri şirketlerinden Unilever, Yeni Zelanda'da haftada dört gün çalışma modelini test edeceğini duyurdu. Bu ay yürürlüğe girecek uygulamanın bir yıl süreceği belirtilirken, 81 çalışanın maaşlarında kesinti olmayacağı ve beş gün üzerinden ödeme yapılacağı aktarıldı.

'AMACIMIZ İŞİN YAPILMA ŞEKLİNİ DEĞİŞTİRMEK'
"Bu ekibimiz için çok heyecan verici bir an" diyen şirketin Yeni Zelanda Direktörü Nick Bangs, 'eski çalışma yöntemlerinin modasının geçtiğine inandıklarını' söyledi. Bangs, amaçlarının bu dört gün içerisinde çalışma saatlerini uzatmak değil, 'işin yapılma şeklini değiştirmek' olduğunu ifade etti. Bir yılın sonunda uygulamanın değerlendirileceği ve olumlu sonuç elde edilmesi halinde 155 bin çalışanın dört günlük çalışma düzenine geçeceği kaydedildi.

MICROSOFT JAPONYA'DA SATIŞLAR ARTTI
Yeni Zelanda'da 250 çalışanı olan Perpetual Guardian isimli şirket, 2018 yılında dört gün mesai sistemini denemiş, sonuçların 'çok başarılı' olduğunu duyuran yetkililer uygulamanın kalıcı olarak yürürlüğe girdiğini açıklamıştı. Geçtiğimiz yıl ise Microsoft Japonya, çalışanlarına her hafta fazladan bir gün izin vermiş ve bu sistemi test etmişti. Microsoft'tan yapılan açıklamada, uygulamanın 'umut verici' olduğu belirtilirken, satışların yüzde 40 arttığı kaydedilmişti.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern de, haftada dört gün çalışma modelinin 'ekonomiyi canlandıracağını' savunuyor. Dört günlük çalışma sayesinde ülke içinde turizmin canlanacağını söyleyen Ardern, mayıs ayında çalışanların iş-yaşam dengelerini kurabilmesi ve ekonominin canlandırılması için iş verenlerden haftada dört gün çalışma sistemi ve esnek mesaiye geçmeyi değerlendirmesini istemişti. (DIŞ HABERLER)

Kaynak: GazeteDuvar
 
Yayımlanma Tarihi: 9 Aralık 2020 Çarşamba