Genel Başkanımız Mehmet Şahin yeniden Hak-İş Genel Başkan Yardımcılığına seçildi

Genel Başkanımız Mehmet Şahin yeniden Hak-İş Genel Başkan Yardımcılığına seçildi

HAK-İŞ Konfederasyonu 14. Olağan Genel Kurulu 10-11 Temmuz 2019 tarihleri arasında Ankara’da toplandı. Genel Kurulun ikinci günü (11 Temmuz 2019) yapılan seçimler sonucunda Genel Başkanımız Mehmet Şahin yeniden Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcılığına seçildi.

Seçim sonucunda, HAK-İŞ Genel Başkanlığı’na Mahmut Arslan, Genel Başkan Yardımcılıklarına Mehmet Şahin, Osman Yıldız, Yunus Değirmenci, Hüseyin Öz, Denetleme Kurulu’na Abdulbaki Gülbaba, Rafi Ay, Vedat Böke, Disiplin Kurulu’na Ömer Yılmaz, Tuncay Dolu, Mehmet Ali Kayabaşı seçildi. 

Genel Başkanımız Mehmet Şahin seçimlerin ardından yaptığı konuşmada, delegelere ve emeği geçen herkese teşekkür etti. Helallik istedi. Şahin, “Genel Kurullarımız, birliğimize, beraberliğimize ve dayanışmamıza güç katıyor. Üzerimize yüklenen bu ağır sorumluluğun, bu büyük emanetin gereğini yapma kudretini rabbim nasip eylesin. Hak-İş’in hedeflerine hep birlikte emin adımlarla yürüyeceğiz” dedi.

“HAK-İŞ Davasını Yücelteceğiz”
Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, seçimlerin ardından yaptığı konuşmada, HAK-İŞ’in “Emek, Demokrasi, Özgürlük, Adalet İçin İleri” temasıyla gerçekleştirdiği 14. Olağan Genel Kurul’un HAK-İŞ’e yakışır bir şekilde tamamlandığını belirterek, HAK-İŞ davasını daha ileri taşıyacaklarını söyledi.

Kongreyi, Hak-İş davasının daha da güçlendiği, kökleştiği, geleceğe daha da güçlü bir şekilde yürüyeceği "tarihi bir kongre" olarak niteleyen Arslan, konfederasyonun sadece bugünün değil, geleceğin Hak-İş'ini inşa etme iddiasında olduğunu vurguladı.

Konfederasyon tüzüğünün değiştirildiğini belirten Arslan, bununla yeni bir heyecan, anlayış ve motivasyonu oluşturacaklarını ifade etti. Arslan, "Hak-İş, gerçekten bağımsız, özgür ve bu ülkenin yüz akı bir kuruluştur. Bunun altını çizerek söylüyorum. Hiç kimsenin arka bahçesi, yandaşı, oyundaşı olmadık ve olmayacağız. Bu bağımsızlık karakterimizi hiç kimseye teslim etmeyiz." diye konuştu.

Hak-İş'i bir yaşam biçimi ve dava olarak gördüğü için hiçbir zaman şikayetçi olmadığını belirten Arslan, konfederasyonun çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

"Değerlerine sahip çıkan bir HAK İŞ inşa edeceğiz"
Hak-İş davası için bundan sonra da mücadeleye devam edeceklerinin altını çizen Arslan, şöyle devam etti:

"Hak-İş'in değerlerinden, imkanlarından yararlanıp, kaynaklarından beslenip sonra da ihanet edenlerin akıbetini hep beraber göreceğiz. Hak-İş'i hepimiz yücelteceğiz. Sadece yönetim kurulu, sendikaların başkanları değil, bütün arkadaşlarımız bu davayı yüceltecekler. Bizim hayalimiz ve gördüğümüz rüya bu. Daha büyük, güçlü, etkin, davasına, değerlerine sahip çıkan bir Hak-İş'i inşa etmeye çalışacağız. Bu Genel Kurul bu hedeflerimize yürüme genel kurulu olacaktır. Katılım yönüyle ve aldığımız kararlarla bir ilki gerçekleştirdik. Değiştirdiğimiz tüzükle yeni bir yol haritası oluşturduk."

Bütün bu süreçlerin, bundan sonrası için ufuk açacağı ve yol haritası oluşturacağı anlayışını güçlendirdiğini dile getiren Arslan, "2013'te 160 bin üyemiz vardı. Bugün 500 bin üye ilave ettik. Bu büyük bir değişimin büyük bir başarıyla yönetimi demektir. Bu kolay bir iş değildir. Bu değişimi, büyük dönüşümü, başarıyı hep birlikte elde ettik." değerlendirmesinde bulundu.

Basın Bürosu