Hançeroğlu Rize’de basın mensupları ile bir araya geldi

Hançeroğlu Rize’de basın mensupları ile bir araya geldi

Genel Başkan Yardımcımız Tevfik Hançeroğlu, Doğu Karadeniz Rize Şube Başkanımız Hasan Fehmi Bursalı ve Şube Yönetim Kurulu üyelerimiz Rize’de basın mensupları ile bir araya geldiler. Müzakeresi devam eden Çaykur toplu iş sözleşmesi, kamu toplu iş sözleşmeleri çerçeve protokolü ve mevsimlik işçi sorunu hakkında açıklamalarda bulundular.

Basın mensuplarının soruları üzerine sendika olarak bir toplu sözleşme sürecini yürüttüklerini hatırlatan Genel Başkan Yardımcımız Tevfik Ali Hançeroğlu, yaklaşık 200 bin çalışanı ilgilendiren bir kamu çerçeve protokolü üzerinde çalıştıklarını belirterek: “Bu protokol Çaykur işçimizi de yakından ilgilendiriyor. Bu nedenle bize destek olan Rize milletvekillerimize ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah onlarında yardımıyla bu süreçte daha iyi yollar alacağımızı düşünüyorum” dedi.

BİZİM TALEBİMİZ TÜRK İŞ’İN TALEBİNDEN YÜZDE 30 DAHA FAZLA
Hançeroğlu konuşmasının devamında “İki ayrı kamu çerçeve protokolü var. Hem Türk İş, hem de Hak İş olarak iki protokol hazırlandı. Hak İş olarak ilk kez bir kamu çerçeve protokolü hazırladık. Bu çalışmalarda bizzat bende vardım. İnanıyorum ki bu maddelerin bir bölümü genel kuruldan geçerse başarılı bir protokole imza atacağımızı düşünüyorum. Bugüne kadar bu protokolleri hep Türk İş Konfederasyonu yapmıştır. Bu yıl ise ilk kez Hak İş Konfederasyonu olarak bir protokol hazırlayıp bakanımıza sunduk. Yaklaşık bir saatlik görüşmemizin 15 dakikasında Çaykur işçisi konuşuldu. Bölgemizde 6 ay çalışıp 12 boyunca çoluk çocuğunu geçindirmek zorunda olan, sigorta primini kendi yatıran 10 bin mevsimlik işçimiz var. Biz bu işçilerimizin sorunlarını çözmek istiyoruz. Sunulan iki protokole bakıldığında bizim Türk İş’in protokolüne karşı yüzde 30 daha fazla talebimiz oldu. Örneğin Hak İş olarak en düşük işçi maaşının 4 bin 250 lira olmasını istedik. Bunun karşılığında Türk İş 3 bin 500 lira talep etti. Bütün maddelere taleplere bakıldığında bizim yaklaşık yüzde 30 ila yüzde 40 arasında taleplerimizin yüksek olduğunu görebiliyoruz. Fakat biz bu konuda zaman zaman eleştiriliyoruz. Siz fazla bir şey istemiyorsunuz diye. 200 bin kişiyi ilgilendiren tolu iş sözleşmesinde bugüne kadar diğer sendikalardan geri kalır noktamız yoktur. Yakın zamanda imzalanacak sözleşmede de bu şekilde olacaktır." açıklamasında bulundu. 

"CUMHURBAŞKANIMIZ RAPOR İSTEDİ"
Mevsimlik işçilerimizin iş akdinin askıya alındığı sürede sigorta primlerinin işsizlik fonundan ödenmesi taleplerini açıkça dile getirdiklerini ifade eden Hançeroğlu: "Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Hak İş’in kongresine katıldı. Orada Hak İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ve Genel Başkanımız Mehmet Şahin vasıtasıyla sorunlarımızı taleplerimizi kendisine ilettik. Kendisi bu konularda bizden rapor talep etti. Bizde bu çalışmaları yapıp siyasilerle kendisine ileteceğiz. Bölgemizde ki batıya göçü önlemek için neler yapabileceğimizi masaya yatırdık. Mevsimlik işçilerimizin sorunlarını bu raporda dile getirdik. 11 bin 500 Çaykur işçisinin kulağı şu an bu toplu iş sözleşmesinden çıkacak sonuçta. Çaykur ile bir toplu iş sözleşmesi süreci yürütüyoruz. İki aylık sürecimiz 15 Temmuz itibari ile doluyor. Şu ana kadar birçok maddede anlaşma sağladık. İmzalandıktan sonra maddeleri paylaşacağız. 7-8 can alıcı madde bu sözleşmede yer alacak. Şimdi kalan bölümü kamu çerçeve protokolüne çıkacak olan ücretle ilgili. Bu konuda da masaya oturmaya devam edeceğiz. Salı gününe kadar uyuşmazlık tutanağımız tutulacak. Anlaştığımız maddelerde anlaşacağız, diğerleri tutanakta yer alacak. Bu maddeler konusunda görüşmeler sürer ve ardından çeşitli aşamalar vardır. Konuşmak istemediğimiz ama gerekirse de konuşmaktan çekinmeyeceğimiz aşamalar vardır. Biz buradan hem bölge insanı olarak hem üretici olarak siyasilerimizden, iş verenlerimizden, STK’lardan toplu iş sözleşmesinde gerekli katkıları vereceklerine inanıyorum. Bu sözleşmeden enflasyonun üzerinde çalışanları rahatlatacak nefes aldıracak bir farka ulaşacağımızı düşünüyorum." diye konuştu. 

Basın Bürosu